Privátna urologická ambulancia si Vám s hrdosťou dovoľuje oznámiť, že sa stala členom prestížnej spoločnosti SCRS (Society for Clinical Research Sites).

FAQ

Mám problém s únikom moču, zatiaľ som na žiadnom vyšetrení nebola, ako mám postupovať?
Priamo na našej stránke si môžete stiahnuť a vyplniť dotazníky a objednať sa na vyšetrenie. Ďalší postup sa naplánuje pri návšteve u nás.

Pozorujem mierny únik moču, je možné, aby vymizla inkontinencia sama, bez liečby?
Áno, je to možné. Mierny únik moču môže byť prechodný po napr. infekcii močových ciest, dlhšom kašli, po niektorých operačných zákrokoch. Ak však pretrváva aj po preliečení infekcie alebo dlhšiu dobu od operácie, je nutné vyšetrenie.

Pri kašli a námahe mám únik moču, môžem sa hneď objednať na operáciu?
Nie, nie je to možné. Je nevyhnutné presne určiť, v akom stave sú močové cesty, zistiť, či je naozaj možná a vhodná operačná liečba. Pred každým typom operácie kvôli úniku moču je nutné urodynamické vyšetrenie.

Mám mierny únik moču pri tanci, niekedy kašli a kýchnutí, chcela by som vyskúšať biofeedback, je nutné pred tým urodynamické vyšetrenie?
Nie je nutné urodynamické vyšetrenie. Pred biofeedbackom nám postačuje základné vyšetrenie, rozhovor, vyšetrenie moču a ultrazvuk obličiek a močového mechúra.

Ako dlho sa čaká na operáciu TVT, TOT?
Čakacie doby sú priemerne 4 týždne.

Mám veľa stresu v práci aj v súkromí a uniká mi moč, je to stresová inkontinencia?
Nie. Stresová inkontinencia sa nedáva do súvisu s psychickým stresom, ale so zvyšovaním vnútrobrušného tlaku pri fyzickej aktivite/ námaha, beh, kýchanie, kašeľ, tanec a pod./

Často chodím močiť, nestíham dobehnúť na WC, pričom mi unikne moč. Je možná liečba?
Áno. Tieto príznaky sú typické pre hyperaktívny močový mechúr. Je vhodné vyšetrenie a pravdepodobne liečba pomocou liekov.

Ako dlho trvá liečba úniku moču?
Je to veľmi individuálne. Ak je napríklad príčinou úniku moču neliečený zápal močových ciest, po preliečení infekcie ustupuje aj únik moču. To znamená, že v priebehu 2-3 týždňov sa môže stav výrazne zlepšiť. Pri operačnej liečbe stresovej inkontinencie sa dostavuje efekt hneď po operácii. No konzervatívna liečba pomocou rehabilitácie, užívania liekov a úpravy životosprávy môže trvať aj viac mesiacov.

Lekár mi doporučil urodynamické vyšetrenie, mám sa obávať? Je bolestivé?
Nie, nemusíte sa obávať. Urodynamické vyšetrenie patrí medzi špeciálne vyšetrenia. Prebieha ambulantne a nie je bolestivé.

Sú po operačnej liečbe úniku moču nejaké obmedzenia?
Po operáciách typu TOT, TVT /implantácii pásky/ je nutné sa 3 mesiace po výkone vyhýbať nadmernej fyzickej námahe, zdvíhaniu ťažkých bremien a činnostiam, pri ktorých dochádza k nadmernému zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku.

Mám príznaky aj urgentnej, aj stresovej inkontinencie, ako sa postupuje v mojom prípade?
Najskôr sa vyšetrením určí, ktorý typ inkontinencie prevažuje a akého je stupňa. Väčšinou sa lieči najskôr urgentná zložka a následne stresová inkontinencia.

Môže vzniknúť únik moču aj po operácii prostaty?
Únik moču je častejší po radikálnej prostatektómii, kedy sa odstraňuje celá prostata, v ktorej bol diagnostikovaný zhubný nádor. Po operáciách prostaty pre nezhubné zväčšenie je únik moču zriedkavou komplikáciou a ak sa vyskytne, je väčšinou prechodný.